Nieograniczony dostęp do statystyk. Tabele rozgrywek i eliminacji. Zestawienia poszczególnych wydarzeń sportowych. Mecze na żywo.
Rejestracja za darmo » bet-at-home.com

Trening wspinaczkowy - Przygotowanie do wspinaczki

Autorem artykułu jest Michał Guzek

W tym artykule poznasz kilka wskazówek, które są niezbędne dla osoby zaczynającej przygodę ze wspinaczką. Pokaże Ci, że wspinaczka nie wymaga mnóstwa siły, a dużej techniki.

Wskazówki dla początkujących trening wspinaczkowy:

1. wspinaj się jak najwięcej po stosunkowo łatwych drogach, kilometry przebytych ścieżek nie jej stopień trudności, mają w początkowej fazie największy wpływ na Twój progres.

2. rozpocznij wspinanie z kimś doświadczonym - instruktor lub doświadczony kolega wyeliminuje błędy w technice wspinania już na wstępie. Również obserwacja doświadczonego wspinacza dużo daje w tym względzie.

3. zadbaj o swoją ogólną formę sportową - jeśli nigdy nie trenowałeś przydałoby się trochę pobiegać i porozciągać. Szczególnie to drugie stanowi znaczne ograniczenie we wspinaniu. Osoby dobrze rozciągnięte zużywają mniej siły od „sztywników”, bo są w stanie stanąć tam, gdzie noga tych drugich nie sięga.

4. zacznij podciągać się na drążku - żadne inne ćwiczenie tak nie wpływa na wzrost formy (szczególnie na początku) jak właśnie podciąganie. Nie podciągaj się na palcach! Obciążanie palców na tym etapie nie ma sensu i prowadzi do kontuzji. Podczas podciągania stosujemy zawsze nachwyt - drążek łapiemy od góry na szerokość rozstawu ramion. W zależności od Twojej siły możesz stosować jedną z dwóch metod treningu:

  • Podciągaj się maksymalna ilość razy w 5-u seriach. Miedzy każdą seria rób ok. 3 minuty przerwy. Trening ten powtarzaj 3 razy w tygodniu. Jeżeli poza podciąganiem cały czas się wspinasz wykonuj serie podciągnięć na koniec dnia wspinaczkowego.

  • Wielu osobom znacznie łatwiej podciągać się w tzw. piramidzie zamiast w regularnych seriach. Podciągaj się w seriach: 1(podciągniecie)-2(podciągnięcia)-3-4-5-4-3-2-1 z 2 minutowymi przerwami pomiędzy seriami. W ten sposób podciągniesz się 25 razy, czyli tyle samo, co robiąc 5 serii po 5 powtórzeń.

Wspinaczka poza treningiem techniki i siły wymaga również odpowiedniej gibkości. Trening rozciągający mięśnie powinien być przeprowadzony zarówno przed jak i po wspinaczce. Jeśli chcemy dojść perfekcji i co najważniejsze ustrzec się przed kontuzjami, powinniśmy nauczyć się przygotowywania prawidłowego treningu.
_ _ _ _ _

Obszerny artykuł o treningu wspinaczkowym znajdziesz na blogu Blog ArenaMed Na blogu ArenaMed znajdziesz również artykuły o zdrowiu, lepszym odżywianiu i treningach.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij