Nieograniczony dostęp do statystyk. Tabele rozgrywek i eliminacji. Zestawienia poszczególnych wydarzeń sportowych. Mecze na żywo.
Rejestracja za darmo » bet-at-home.com

Polonia Warszawa na monetach NBP Nowa seria, nowy nominał

Autor: NBP   Foto: NBP

bilon polonia warszawa
Polonia Warszawa to pierwsza drużyna, która znalazła się na monetach NBP otwierając nową serię okolicznościową: "Polskie kluby piłkarskie". W ten sposób Narodowy Bank Polski będzie honorował kluby, które w znaczący sposób zapisały się w historii polskiego sportu, a ich tradycje sięgają 100 lat. W listopadzie 2011 roku setną rocznicę swojego powstania świętował zasłużony warszawski klub "Czarnych Koszul". Srebrne monety "Polonia Warszawa" mają niespotykany do tej pory w polskiej numizmatyce nominał 5 zł.

Rewers monety srebrnej pięciozłotowej przedstawia piłkarza oraz logo Polonii. Głównym motywem awersu jest kontur piłki nożnej z wkomponowanym orłem - godłem Polski. Na rewersie monety dwuzłotowej znajduje się zawodnik kopiący piłkę, a w tle - wizerunek fasady budynku Polonii Warszawa oraz herb klubu. Moneta srebrna została wybita w 50 tysiącach egzemplarzy, natomiast nakład monety ze stopu Nordic Gold wyniósł 800 tysięcy sztuk. NBP wielokrotnie emitował monety związane z wydarzeniami piłkarskimi, a w roku 2012 planuje wybić monety z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

bilon polonia warszawa
Monety zostły wprowadzone do obiegu w czwartek 18 listopada 2011 r. Dwuzłotówkę można było wówczas wymienić w cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP. Natomiast monety srebrne zostały sprzedane na aukcji w systemie Kolekcjoner, osiągając cenę 60 złotych.

Więcej informacji o aukcjach, w tym wizerunki i opis monet, znajdują się na stronie serwisu internetowego www.kolekcjoner.nbp.pl (w zakładce Aukcje) oraz na stronie www.nbp.pl (w zakładce Banknoty i monety) pod adresem: Monety okolicznościowe 

Wszystkie monety emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
bilon polonia warszawa  

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij